У оквиру пројектa који у овој години финансира Град Чачак у области родно одговорног буџетирања, у периоду од 18. до 21. октобра 2023. године, Туристичка организација Чачка реализовалa је студијску посету Словенији.
Ова студијска посета део је пројекта Туристичке организације Чачка, а који обухвата више активности. Циљ је подршка женама на селу кроз различите врсте едукација, али и упознавања са примерима добре праксе, па је Словенија изабрана као земља у којој је веома развијен рурални туризам. Учеснице ове студијске посете су жене из преко 20 села које су кроз претходно спроведене анкете у Туристичкој организацији Чачка, укључене пројекат едукације. На студијском путовању биле су чланице два удружења из Јежевице и Катрге, али и остале власнице или чланице пољопривредних газдинстава. Стручни програм „Села и сеоске жене у Словенији“, са припремом плана посете реализован је у сарадњи са Локалном акционом групом Драгачево- Јелица – Западна Морава, а уз техничку реализацију ТА „Лазена“ из Јежевице.
Посебну важност у реализацији ове студијске посете има чињеница да је поред упознавања са пољопривредним газдинствима и примерима добре праксе у Словенији, за гошће из села чачанског краја, организован и пријем у општини Равне на Корошкем. Иницирана је и могућност да Чачак и Равне на Корошкем које су братимљени већ 50 година, интензивирају сарадњу, кроз заједничко учешће у пројектима у области туризма, културе, пољопривреде. Такође, пренета су и њихова позитивна искуства у раду ЛАС (локалних акционих група Словеније) и наших локалних акционих група у Чачку. Са Заводом за културу, спорт, туризам и омладинске делатности Равне на Корошкем, договорена је сарадња у области туризма и најављена њихова узвратна посета граду Чачку. Представљена им је и комплетна туристичка понуда Чачка, а уручени су и поклони који су у понуди Моравског маркета у Чачку, традиционални сувенири и локални производи чачанског краја. Трећег дана студијске посете, одржан је састанак са председницом Савеза сеоских жена Словеније, а организована је и посета Љубљани, зеленој престоници Европе и сајму „Природа и здравље“.
Након повратка са овог стручног путовања, учеснице пројекта су изразиле задовољство посетом Словенији, начинима и моделима функционисања њихових газдинстава – кметија, као и да ће ова посета позитивно утицати на будући рад, проширење делатности и остварење већих прихода сеоских домаћинстава чачанског краја.